Ako som si vytvoril záhradku v obrovskej sklenenej baňke.

Tento post bude pojednávať o tom, ako som si splnil sen.

Pamätáte sa, ako ste pred niekoľkými rokmi videli tento článok s tou milou fotkou pána s jeho veľkou sklenenou fľašou plnou rastlín? Určite hej. Ale ak nie, pripomeniem vám ju.

glass bottle ecosystem

Rozhodne sa pamätám, ako som ju videl ja a okamžite som také niečo chcel mať. Avšak netušil som, kde by sa taká baňka dala zohnať. Alebo som na to skôr úplne zabudol, popravde.

Môj záujem sa obnovil pred pár mesiacmi, keď sa mi ten obrázok znova pripomenul, no po krátkom gúglení cien takých veľkých fliaš som akosi prišiel na to, že:

 • 80 dolárov za to nechcem dať
 • chcel som sem teraz dať nejaký link, no vôbec sa mi nepodarilo na internete takú fľašu vôbec nájsť

Tak teraz čo?

Už sa tak stalo, že po presťahovaní som si zháňal nejaký nábytok a zavítali sme s bratom do skvelého bazáru so starožitným nábytkom na Trnitej, kde som si už dávnejšie kúpil krásne taniere a šálky. Like a real man. A aká náhoda, brat našiel v jednej skrinke dve veľké 5-litrové sklenené baňky O_O.

Za 90 korún. Omg.

Okamžite som sa rozhodol, že si jednu z nich vezmem, no ako sme sa išli ďalej pozerať po nábytku, podarilo sa mi nájsť na vrchu starej skrine zastrčenú ohromne veľkú 25-litrovú baňku <3.

Táto bola síce trochu drahšia, 290Kč, ale v porovnaní s tým, čo som videl na internete to bolo skutočne zadarmo. Musím povedať, že pri prenose domov sme v električkách i na ulici pútali dosť veľkú pozornosť :D. Tak toto je ona spokojne sediaca v mojej izbe. Aj s náhodným okoloidúcim.

privítajte-moju-baňku

Poznámka pre kritikov — už viem, že som mal vedieť, že vo vinárstve sa takéto obrovské fľaše používajú bežne a ebay nemal byť prvé miesto, na ktoré som sa mal pozerať. O to viac, že moja rodina má z jednej polovice vinárske korene a starý otec bol riaditeľ vinárskeho ústavu. Ale vôbec mi nevadí, že ju nemám už roky, práve naopak, je to o to lepšie, lebo je to pre mňa novinka.

A teraz k veci. Ako som to spravil?

Určite vás fascinoval príbeh ako som sa ku baňke dostal, no hlavne si chcete prečítať, ako som v nej vytvoril záhradku. V podstate som potreboval vedieť iba aké vrstvy čoho do nej potrebujem umiestniť, aby v nej mohli rásť rastliny. Ako návod som použil článok na wikihow. Nikdy nesklame.

Dozvedel som sa, že vrstvy by mali byť najlepšie takéto (odspodu):

 • Štrk (slúžiaci ako odtok a úložisko prebytočnej vody)
 • Piesok
 • Aktívne uhlie (malo by brániť prípadnému zápachu)
 • Rašelina
 • Klasická črepníková pôda
 • Rastliny (duh)
 • Vzduch (duh)
 • Už prestaň, už si na konci.
 • Dobre.

Keď som vedel, čo potrebujem, pustil som sa do zháňania. Štrk a aktívne uhlie som kúpil v akvaristike za lacný peniaz, no po dlhšej diskusii s predavačkou, lebo som chcel pekný štrk, a nie len obyčajný štrk. Našťastie mali aj pekný, iba bol zastrčený, takže som ho sám nenašiel. Piesok som si požičal z plažákového ihriska na mojom bývalom internáte, thanks for that! Je krásny svetlý a lepší som ani nájsť nemohol. Pôdu som kúpil v kvetinárstve, obyčajnú črepníkovú, s pridaným hnojivom, 10 litrov. To si nečakal, čo? A čo sa týka rašeliny, už sa mi ju nechcelo zháňať, tak som ju tam ani nedával. Máloktorá rastlinka si žije v takom luxuse, alebo ho vôbec potrebuje. V takej krásnej baňke sa môže trošku uskromniť.

Ah, ale poďme konečne na to najzaujímavejšie, a síce gify z prípravy! Najprv teda išli dnu kamienky. Predtým som ich ešte prepláchol. Zároveň som tak prvýkrát použil svoje sitko, ktoré už mám možno rok.

baňka-a-kamienky-v-sitkuPri sypaní kamienkov som si baňku naklonil takmer úplne nabok, aby nepadali na dno a nerozbili ho. Potom ju stačilo narovnať, potriasť a vrstva sa vyrovnala. Použil som jedno celé 3kg balenie. A už sú dnu!

baňka-s-kamienkami-dnu-2 zoom-na-kamienky-v-baňke

Nasledoval piesoček. Vidíte, ako ho sypem? Super. Mám potrebu vizuálne dokumentovať banálne veci.

Na obrázku to síce nevidno, ale používal som lievik z papiera, aby som mohol piesok aspoň približne rovnomerne rozprestrieť. S kamienkami ho nebolo treba, pretože na konci stačilo baňku zatriasť, no pri piesku som sa bál, že by to zatrasenie pokazilo. Nakoniec som to však skúsil a hladina piesku sa vyrovnala takmer vodorovne.

Vrstvu som dal približne takú hrubú, ako bola vrstva kamienkov.

sypem-piesok-do-baňky

Nasledovalo aktívne uhlie. Predávané v pre mňa nie príliš vhodnej tyčinkovej forme, musel som ho teda nadrviť. Alebo som sa o to aspoň pokúšal. No išlo to tak ťažko, že aj tak väčšina z neho ostala v tyčinkách. Výslednú zmes prášku a tyčiniek som dovnútra nasypal taktiež cez provizórny lievik, pretože nebola nádej, že by som jeho vrstvu mohol vyrovnať zatrasením. Ostatne, táto vrstva nepotrebovala byť nejaká presná.

Použil som jedno celé balenie, asi za dve hrste hmoty.

pučenie-aktívneho-uhlia

S uhlím vnútri bol čas na pôdu. S ňou to bolo zatiaľ najťažšie, pretože som už pod ňou mal tri vrstvy, ktoré som nesmel porušiť, potreboval som jej dostať dnu dosť veľa cez dosť malé hrdlo, vyrovnať ju a ešte aj utlačiť. Povedal som si teda, že ju budem sypať všetkú do stredu a vyrovnám ju na konci. No vždy, keď som si už myslel, že je jej kopček v strede dosť veľký a rozprestrel som ho po celom dne, zistil som, že jej zďaleka nie je dosť :D. A to sa mi stalo trikrát.

Nakoniec som jej tam nasúkal skoro polovicu 10-litrového vreca.

ako-som-utláčal-hlinu

Postupom času mi bolo jasné, že bez nejakého nástroja, s ktorým sa budem schopný dostať až na dno tento projekt nedotiahnem do konca. Hútal som teda a vyhútal som, že by mi mal postačiť hrubý medený drôt. Nuž som si jeden kúpil. Tento prístup mal tú výhodu, že som si koniec drôtu mohol ľubovoľne ohnúť a vyrobiť z neho presne taký nástroj, aký som práve potreboval. Hore som napríklad urobil krúžko, ktorým som mierne utlačil pôdu.

Nasledovala časť, na ktorú som sa najviac tešil, konečne sadenie! Rozhodol som sa, že keďže sa vyparujúca sa voda bude kondenzovať na stenách a stekať na okraje baňky, bude vhodné posadiť po obvode mach. Nuž som sa vybral na svoju obľúbenú cestičku, pretože viem, že okolo nej mach rastie, a čo viac, na svojej novej adrese od nej bývam asi tak 3 minúty pešo, čo je sen.

Mach bol veľmi suchý, takže som sa pri jeho vydlabávaní lyžičkou cítil, že ho zachraňujem, a nie ničím. A ten pocit je dôležitý!

mach-v-krabičke

Takýto chutnučký malinký ostrovček som počas prípravy objavil :3. Samozrejme, že som ho neporušený umiestnil dovnútra, presne do stredu.

malinký-ostrovček-machu-zoom

Nasledovalo umiestnenie machu donútra baňky. Ako vidíte na pohyblivom obrázku, dostať ho tam bolo pomerne priamočiare. Priam až voľno–pádovo–priamočiare.

mach-padá-do-baňky

S umiestňovaním to už bolo trochu ťažšie, znova som si pomohol drôtom, ktorý som ohol do vhodného tvaru. Tak sa mi podarilo umiestniť mach pekne dookola stien.

Už mi teda ostávalo iba umiestniť dnu rastlinky. Odpusťte trochu zmätený a neporiadny gif, bolo fakt ťažké fotiť jednou rukou sekvenciu a zároveň spúšťať rastlinu zavesenú na drôte dovnútra :D. Preto mi aj spadla, hoci ostatné sa mi podarilo dovnútra na dno pekne uložiť.

Ešte predtým som si (znova drôtikom) vyhĺbil jamky, do ktorých som rastlinky umiestnil. Rád by som vám povedal, aké rastlinky to sú, ale jediné, čo o nich viem je, že stáli desať, sú vlhkomilné a majú malé lístky s bielymi okrajmi. Stačí tak?

kvetinka-ide-do-baňky

A sme na konci. Po asi 7 hodinách, ktoré som jej dohromady venoval, bola záhradka v baňke konečne hotová <3.

Ak ste si čítali ten článok zo začiatku, všimli ste si, že pán svoju banku upgradol tak, že ju úplne utesnil a vôbec ju ani nepolieval. Hoci som to pôvodne chcel urobiť tiež tak, rozhovory s viacerými záhradníčkami ma od toho odradili (aspoň na začiatok) kvôli obavám z plesne.

Po dokončení som steny očistil najprv vodou pomocou gumenej hadičky, čím som zároveň aj celú baňku dostatočne na začiatok polial. Potom som si z drôtu spravil zase ďalší nástroj tak, že som na koniec pripevnil guču handry, a vyčistil steny ešte poriadnejšie.

Momentálne prebieha desiaty deň od jej dokončenia, a mám nasledujúce pozorovania:

 • absolútne sa mi to podarilo ❤
 • aj keď nie je uzavretá, ešte ju nebolo treba vôbec polievať, keďže väčšina vyparenej vody kondenzuje na stenách a stečie naspäť dovnútra
 • rastlinky krásne rastú, niektoré už o pár centimetrov a všetky majú nové lístky
 • machu sa tiež krásne darí, je zelený a vyzerá spokojne. Hoci dnes som pod oknom našiel kúsok spadnutý na zemi, a po desiatich dňoch bez vody vyzeral presne tak isto, ako jeho kamaráti vnútri v ideálnom prostredí 😀
 • je to najkrajší doplnok izby, aký som si mohol vyrobiť
 • seriously, ak máte radi pekné veci a trochu času, odporúčam zohnať si podobnú baňku a vytvoriť si podobnú záhradku. Ranný (a celodenný) pohľad na zarosené sklenené steny a za nimi prales malých rastliniek je absolútne prekrásny.

hotová-baňka-1

Toľko odo mňa k tejto téme. Ak máte nejaké otázky alebo nadšené komentáre, sem s nimi!

Miš out.

Advertisements

Napíš sem nejaký ten komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s