Opustený dom na Kotlářskej 3

Dnes som sa rozhodol povedať vám kúsok o histórii a ukázať vám už dávnejšie zachytené fotografie z dvoch prehliadok opusteného obytného domu na adrese Kotlářská 3 v Brne.

Toto je on.

DSC08158_20150127

Teda, ako je asi vidieť, dom, ktorý sa farbou tvári ako dva domy, je v skutočnosti jediným domom symetrickým podľa stredového arkiera, jedna budova má teda dva vchody a dve adresy – Kotlářská 3 vľavo a Kotlářská 5 vpravo.

História tejto stavby siaha do roku 1909, kedy ju nechal postaviť staviteľ Josef Müller (projektoval napríklad ešte tieto krásne domy na ulici Milady Horákové) podľa projektu architekta Vladimíra Fischera (navrhol napríklad krásny Švédsky dom na rohu Botanickej a Smetanovej). Pán Müller stavbu financoval z pôžičky, ktorú po dostavbe splatil predajom ľavej, väčšej časti domu, zatiaľčo pravá časť ostala vo vlastníctve jeho rodiny. Od tohoto momentu sa začala história týchto dvojčiat rozchádzať, čo vyvrcholilo až po v súčasnosti kompletne renovovaný stav časti pravej, kontrastujúci s opusteným a vnútri poničeným stavom časti ľavej.

Koho zaujíma história hlbšie, najlepšie internetové zdroje sú tuto a tuto. Takmer všetky informácie som čerpal z nich. Veľmi zaujímavé je z nich toto video, na ktorom aktuálna majiteľka opravenej pravej časti domu opisuje osobný pohľad na jeho históriu (a výhľady z jeho okien).

Teraz však k tomu, o čom tento post vlastne je! Ako to už s opustenými budovami často býva, k zvedavým a vynaliezavým návštevníkom mávajú často otvorenú náruč. Inak to nebolo v istom čase ani u tohoto pôvabného domu. Napriek tomu, že sa nachádza vo veľmi rušnej časti mesta, na chodníku pred ním, rovnako ako na opačnej strane cesty, sa nachádzajú vyťažené zastávky MHD, jeho zabezpečenie pokrivkávalo. Konkrétne dosky, ktorými boli zatlčené spodné okná, jedného dňa zmizli a vstup sa otvoril. Túto príležitosť som využil hneď dvakrát, raz s nadšením z prvého prieskumu (na ktorý som sa tešil už niekoľko rokov, odkedy som si existenciu domu uvedomil), druhýkrát už so statívom a dôrazom na kvalitnejšiu dokumentáciu.

Najprv vám ukážem tie najkrajšie fotky, a po nich budú nasledovať albumy so všetkými.

DSC05376_20150720
Tomuto rozpadu sa nedá uprieť pôsobivosť. No pri takomto krásnom dome je ho aj mne ľúto omnoho viac, než zvyčajne.
DSC05420_20150720
Tajomná izba na najvyššom poschodí.
DSC05446_20150720
Pohľad na križovatku Kotlářskej, Veveří a Jiráskovej.
DSC05457_20150720
Vypadnuté (aspoň nie úplne odnesené) okno na povale. V diaľke je vidieť hrad Špilberk.
DSC05465_20150720
Strecha domu a vežičky známych domov na Konečného námestí. A mesiac.
DSC05475_20150720
Krásne členité podkrovie s viacerými poschodiami, pokryté súvislou vrstvou holubieho trusu.
DSC06376_20150801 Panorama
Táto panoráma zachytáva najkrajšiu a najzachovalejšiu izbu celého domu. Farby v skutočnosti neboli tak výrazné, ale ozdoby na strope a v rohoch boli veru v aj v skutočnosti také výrazné. Komu by pri čakaní na MHD na zastávke dolu napadlo, že sa niečo také vnútri skrýva?
DSC06397_20150801 Panorama2-2
Mierne surrealistický pohľad.
DSC06435_20150801
Magický jav na krásnej tapete.

 

 

Toto sú všetky fotografie z prvej návštevy.

A toto sú všetky fotografie z druhej návštevy.

Som veľmi zvedavý, ako sa príbeh tohoto domu bude vyvíjať ďalej. Nepopieram, že takmer každodenný pohľad na paprade a trávy rastúce z nesmierne členitej, priam až rozprávkovej fasády, uspokojujú moju fascináciu v rozpade stavieb, no pri takejto významnej stavbe nechcem, aby sa tak dialo až do skonania sveta domu.

Pravá časť  domu je dôkazom, že pekne opraviť sa to dá. Tak čujme!

Miš out.

2 thoughts on “Opustený dom na Kotlářskej 3

Napíš sem nejaký ten komentár

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s